PC Format Atma

PC Format Atma

Bilgisayar kullanımı yaygınlaştıkça, kullanıcılarının karşılaşabileceği çeşitli sorunlar ve ihtiyaçlar da artmaktadır. Bu sorunlardan biri de bilgisayarın formatlanmasıdır. Birçok sebeple bilgisayar formatı atmak gerekebilir, örneğin virüs bulaşması, sistem dosyalarının bozulması, yavaşlama veya sadece temiz bir kurulum yapmak isteme gibi sebeplerden dolayı. Bu makalede, PC format atma işlemini adım adım açıklayacağız.

Adım 1: Yedekleme

PC format atma işlemi sırasında bilgisayarınızdaki tüm veriler kaybolacaktır. Bu nedenle, önemli dosyalarınızı yedeklemeniz önemlidir. Yedekleme yapmak için birçok seçeneğiniz vardır, örneğin harici bir hard disk, USB bellek veya bulut depolama servisleri gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

Adım 2: Windows 10 USB/DVD’yi Hazırlama

Windows 10 USB/DVD’yi hazırlamak için Microsoft’un resmi web sitesinden Media Creation Tool’u indirmeniz gerekiyor. Bu araç, Windows 10 ISO dosyasını indirir ve bir USB bellek veya DVD’ye yazdırır. Windows 10 USB/DVD hazırlama işlemi oldukça basit ve kullanıcı dostudur.

Adım 3: Boot Ayarlarını Değiştirme

PC format atma işlemi için bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girerek önyükleme ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için bilgisayarınızın markasına göre farklı tuş kombinasyonları kullanılabilir. Örneğin, Dell bilgisayarlarında F2 tuşu, HP bilgisayarlarında F10 tuşu BIOS ayarlarına erişim sağlar.

Adım 4: PC Format Atma

Bilgisayarınızın önyükleme ayarlarını değiştirdikten sonra, Windows 10 USB/DVD’sini bilgisayarınıza takın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız yeniden başladığında, “Press any key to boot from CD or DVD” gibi bir mesaj göreceksiniz. Herhangi bir tuşa basarak Windows 10 yükleyiciyi başlatın.

Windows 10 yükleyicisi açıldığında, kurulum dilinizi seçin ve “Next” tuşuna basın. Ardından, “Install Now” seçeneğine tıklayın. Lisans sözleşmesini okuyun ve kabul edin. Sonraki ekranda, “Custom: Install Windows only (advanced)” seçeneğini seçin.

Önerilen Yazı  Teamviewer Nasıl Kullanılır ? / Uzaktan Masaüstü Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Bu adımda, bilgisayarınızdaki sabit diski görebilirsiniz. Sabit diski seçin ve “Delete” seçeneğine tıklayarak tüm bölümleri silin.

 

 

Yorum yapın