Bilişim Teknolojisi Ve İşlenen Suçlar

Bilişim Teknolojisi Ve İşlenen Suçlar

Bilişim internet, cep telefonu gibi her türlü teknolojik iletişim araçlarının kullanılarak bilgi alınması işidir. Günümüz dünyasında teknolojinin hızla artmasıyla bilişim teknolojisi hızlı bir süreçte artış göstermektedir. Hayatımızda onlarsız neredeyse nefes alamaz hale gelmeye başladık. Bize çok önemli imkanlar sunsa da dikkat edilmediği takdirde başımıza çok işlerde açabilecek özelliktedirler. Son yıllarda her türlü suç oranları ikiye katlanmış durumda. Bilişim  dünyası aklımız alamayacağı kadar karışık hale geldi. Her türlü oyunun oynanabileceği sanal dünyada da bizde bu çarkın içinde yerini almak istemiyorsak güvenlik almamız şarttır.

Bilişim Teknolojisi Ve İşlenen Suçlar

Bilişim Teknolojisinde İşlenen Suçlar

Bilişim Suçları özellikle internet dünyasında çok sık işlenmektedir. Örneğin bir başkasının e mail adresini çalarak onun üzerinden yazışmalar yapmak. Facebook gibi sayfalarda kişinin sayfasını çalarak onun adına paylaşımlarda bulunmak ve onun adına uygunsuz şeyler yapmak. İnternetteki kredi kartı bilgilerinizi ele geçirerek sizler adına kartınızı kullanmak. Müstehcen içerikler paylaşmak . Her türlü porno cd ve kaset satışı yapmak. Sizin cep telefonunuzdan sizin adınıza aramalar yapmak v.s Bunun gibi sanal alemde işlenen bir çok suç vardır. Tüm bunlardan tam manasıyla korunmak ise çok zordur. O yüzden en azından uyanık olarak kredi kartı bilgileri gibi önemli bilgileri her yerde paylaşmamak ve kayıt olduğumuz sayfalarda şifremizi her yere yazmamak bizim için iyi olacaktır.

Stresin Vücudumuza Etkileri Nelerdir?

Bilişim Suçları İçin Yapılan Çalışmalar

Bilişim suçları çalışmaları emniyet müdürlüğü tarafından ele alınarak çalışmalar başlanmıştır. Siz de şüpheli gördüğünüz durumlarda emniyet müdürlüğüne haber vererek yardım alabilirsiniz. Tabi bu konuda kendimiz de dikkatli olarak bu oyunlara aldanmamak için önemli bilgilerimizi koruma altına almalıyız. Özellikle spam olarak gördüğümüz durumlarda sayfalara tıklamamalıyız. Her ne kadar önlem almaya çalışsak ta yüzde yüz güvenli bir ortam malesef sağlanamamaktadır. Fakat en azından çok risk oluşturan durumlardan kendimizi korumaya çalışabiliriz. Özellikle mail adresimizi ve şifremizi her sayfada paylaşmamaya önem göstermeliyiz. Şifremizi uzunca seçerek kuvvetli bir şifre seçmeliyiz. Mümkün olduğunca dikkatli hareket etmeliyiz. Girdiğimiz sayfaların bile görüldüğünü, bilindiğini unutmayarak ona göre bilişim teknolojilerini kullanmalıyız.

Önerilen Yazı  PC Format Atma

İletişim : İnstagram

Yorum yapın