Web Yazı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Pet Ct Nedir Nasıl Çekilir?

Pet Ct Nedir Nasıl Çekilir?

Editor Editor -
261 0

PET-CT, pozitron emisyon tomografisi ve bilgisayarlı tomografi’nin birleşimidir. Bu test, kanser teşhisi ve tedavisinde kullanılır. PET-CT, vücudun kesitli görüntülerini üretmek için radyoaktif bir madde enjekte edilmesi ve bilgisayarlı tomografi kullanılması yoluyla çalışır.

PET-CT çekimi öncesinde hastaya radyoaktif bir madde verilir. Bu madde, vücutta yoğunlaşan kanser hücreleri tarafından emilir ve PET taraması sırasında radyasyon yayarak görüntülenebilir hale gelir. Bu nedenle, PET-CT taraması kanserli hücrelerin yerini ve yayılımını belirlemek için kullanılır.

PET-CT çekimi sırasında, hasta bir makineye yerleştirilir ve birkaç kez kez birbirini takip eden bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları gerçekleştirilir. Bu taramalar, vücudun kesitli görüntülerini sağlar ve radyoaktif maddenin yoğunlaştığı bölgeleri belirlemeye yardımcı olur. BT taraması, kemiklerin, organların ve diğer dokuların ayrıntılı görüntülerini sağlamak için kullanılır. Sonuçta, birleştirilmiş PET-CT görüntüleri, radyoaktif maddenin yoğunlaştığı bölgeleri ve vücuttaki diğer dokuları ayrıntılı bir şekilde gösterir.

PET-CT çekimi genellikle 30-60 dakika sürer ve hastanın hareketsiz kalması gerektiğinden, bazen sıkıcı veya rahatsız edici olabilir. PET-CT taraması öncesinde, hastanın sıkı bir açlık veya diğer hazırlıklara uyması gerekebilir.

PET-CT çekimi, kanserli hücrelerin yerini belirlemede çok etkili bir yöntemdir, ancak radyasyonun kullanılması nedeniyle bazı riskler içerebilir. Bu nedenle, PET-CT çekimi öncesinde, hastalar doktorlarına herhangi bir endişeleri veya sağlık sorunları hakkında bilgi vermeli ve herhangi bir riski tartışmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir